Zalety i cechy instalacji fotowoltaicznych

Zapisz w ulubionych Dodawanie Dodano do ulubionych
Dział

Instalacje fotowoltaiczne fabrykują prąd, jaki posiada znacznie większą częstotliwość niż ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności zużywa się prąd pochodzący z instalacji, a w następnej kolejności wykorzystuje się dopiero prąd z sieci. Zdarza się jednak, iż pojawia się nadwyżka prądu, jaki jest niewykorzystywany. To właśnie dzięki stosowaniu wyjątkowych liczników dwukierunkowych wolno z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej.

Polska regulacja o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi przejrzyście, że nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej aktywności. I tu pojawia się pojęcie: prosument czyli podmiot, który jest równocześnie fabrykantem energii (fotowoltaicznej) jak i jej konsumentem – więcej na stronie instalacje fotowoltaiczne Kraków. W sytuacji, kiedy produkowany prąd jest niewystarczający można pobierać go z sieci publicznej. Systemy fotowoltaiczne on-grid nie żądają używania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie kosztów montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to ciekawe rozwiązanie, jakie zezwala oszczędzić dużo pieniędzy. Prócz dyspozycji ekspediowania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE napomyka również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering).

W praktyce świadczy to, że posiadacz mikroinstalacji ma możliwość przesłania nadwyżki energii do sieci i odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a także odebrać ją kiedykolwiek zechce. Fachowo nazywa się to bilansowaniem rocznym energii. Jest to nic innego jak kalkulowanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Poza tym instalacja fotowoltaiczna ma prawo posiadać również ulubiony licznik, który pozwala analizować wykresy zużywania energii.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Zalety i cechy instalacji fotowoltaicznych”