W jaki sposób można uzyskać świadectwo energetyczne dla starszego budynku

Zapisz w ulubionych Dodawanie Dodano do ulubionych
Dział

Przepisy w naszym kraju kładą coraz większy nacisk na tematy związane ze zmniejszeniem ilości zużywanej energii. Z takich też powodów od jakiegoś czasu obowiązywać zaczęły świadectwa energetyczne, jakich głównym zadaniem jest określenie tego, jak dużo tej energii jest zużywane przez budynek. Będzie to dotyczyło wszystkich obszarów, zarówno grzania zimą i chłodzenia latem, jak też wentylacji, oświetlenia czy podgrzewania wody. A energetyczne zapotrzebowanie bardzo się niekiedy różni, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie.

Nieocieplone ściany czy okna o dużej nieszczelności powodują ogromnie dużo strat, co przekłada się z jednej strony na wysokość płaconych rachunków, a jednocześnie na bezsensowne tracenie naturalnych surowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami energetyczne świadectwa posiadać muszą wszystkie budynki wybudowane po 2009 roku, żadne ustępstwa tu nie występują. Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków podczas normalnego użytkowania potrzebne nie będzie, ale jeśli ktoś planuje swój dom czy mieszkanie sprzedać, to obowiązkowe będzie zrobienie audytu. Nie można bowiem wynajmować czy sprzedawać nieruchomości, które nie posiadają takiego świadectwa.

Jeżeli ktoś tego nie dopilnuje, to naraża się na dość pokaźną grzywnę, która wynieść może nawet do pięciu tysięcy. Takie same konsekwencje będą czekały osobę, która przy audycie podała fałszywe informacje. Jeżeli ktoś się zastanawia Gdzie uzyskać świadectwo energetyczne, to raczej nie będzie miał dużego problemu ze znalezieniem odpowiedniej osoby do tego. Tego typu certyfikaty mogą wystawiać jedynie specjaliści posiadający odpowiednie umiejętności i wiedzę, lecz również i niezbędne uprawnienia. Wykonanie audytu związane jest z pewnymi wydatkami, które są zależne od kilku czynników. Najważniejszych z nich to rozmiar ocenianego obiektu, im będzie on większy, tym będzie więcej do zapłacenia. Ale bierze się też pod uwagę stan techniczny, wyposażenie oraz lokalizację. Ceny rozpoczynają się od około trzystu złotych za nieduże mieszkanie do nawet paru tysięcy w przypadku wielorodzinnych bloków.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY