NERKI: DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE I JAK O NIE OPIEKOWAĆ

Zapisz w ulubionych Dodawanie Dodano do ulubionych

Nerki to dwa narządy zlokalizowane po obu stronach kręgosłupa, za ostatnimi żebrami i mierzą około 12 centymetrów. Ważą około 150 gramów każdy.

Istnieją trzy główne funkcje nerek:

wyeliminować toksyny lub odpady powstałe w wyniku metabolizmu organizmu: mocznik, kreatynina, kwas moczowy itp.;

utrzymują stały bilans wodny w organizmie, eliminując nadmiar wody, soli i elektrolitów, zapobiegając w ten sposób pojawieniu się obrzęków (obrzęków) i podwyższonego ciśnienia krwi;

działają jako narządy produkujące hormony: erytropoetyna, która uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek; witamina D, która pomaga przyswajać wapń i wzmacnia kości; i renina, która interweniuje w regulację ciśnienia krwi.

Choroba nerek może być cicha, ale zdarzają się przypadki, gdy dana osoba odczuwa pewne objawy. Najczęstsze objawy przedmiotowe i podmiotowe to: wysokie ciśnienie krwi, krwawy mocz, pienisty mocz (obecność białka w moczu), obrzęk, bardzo przejrzysty mocz (np. woda), niedokrwistość (bladość, zmęczenie, ból w klatce piersiowej i senność).Gdy choroba jest bardzo zaawansowana, może wystąpić utrata apetytu, nudności, wymioty, skurcze, świąd (swędzenie), utrata pamięci, brak koncentracji, drżenie, bezsenność lub senność.

W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u nefrologa.

Obecnie około 10% populacji ma pewien stopień choroby nerek. Liczba podwaja się u osób w wieku od 65 do 75 lat.Aby ocenić funkcję tego ważnego narządu, konieczne jest wykonanie kilku badań krwi i badania moczu.W Brazylii przewlekłe zapalenie nerek – lub zapalenie nerek – jest nadal główną przyczyną niewydolności nerek, a następnie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego (wysokie ciśnienie krwi).

Kamienie nerkowe (kamienie nerkowe), nawracające infekcje dróg moczowych i rzadsze choroby, takie jak wielotorbielowatość nerek, mogą również prowadzić do niepowodzenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu wiele z tych chorób może objawiać się w dzieciństwie.

Kiedy nerki przestają funkcjonować prawidłowo, konieczna jest dializa. Jeśli pacjent nie otrzyma przeszczepu nerki, być może będzie musiał poddać się leczeniu do końca życia. Hemodializa lub dializa otrzewnowa to zabiegi, którym każdego roku musi przejść ponad 20 000 Brazylijczyków.

Zobacz najlepsze pokarmy, aby Twoje nerki działały prawidłowo

Jedną z głównych funkcji nerek jest filtrowanie krwi w celu usunięcia z moczem substancji, które w nadmiarze w organizmie stają się szkodliwe, takich jak mocznik i kwasy organiczne. Dlatego dla utrzymania prawidłowej pracy nerek ważne jest, aby zawsze być dobrze nawodnionym. Pamiętając, że uczucie pragnienia jest już oznaką odwodnienia (patrz tutaj 8 mniej oczywistych oznak, że musisz pić więcej wody). Średnia ilość wody, którą powinieneś pić dziennie, to 2-3 litry dziennie – czyli 0,3 ml na kilogram wagi.

Istnieją dwa schorzenia, które najbardziej wpływają na nerki i na które należy zwrócić uwagę: kamica nerkowa (popularnie znana jako kamica nerkowa lub kamica nerkowa) i przewlekła choroba nerek. W tych dwóch przypadkach żywność odgrywa ważną rolę w leczeniu.

Dlatego oddzielamy, co położyć na talerzu myśląc o zdrowiu Twoich nerek. Aby skompletować tę listę, rozmawialiśmy z Isoldą Prado, dietetykiem z Abran (Brazylijskie Stowarzyszenie Nutrologii) i Camilą Carvalho, dietetykiem ze Specjalistycznego Centrum ds. Otyłości i Cukrzycy w Szpitalu Alemão Oswaldo Cruz.

Środki ostrożności, które należy podjąć w przypadku kamieni nerkowych:

To są ogólne wskazówki, a oto dodatek: istnieje wiele rodzajów kamieni. Jeśli wydostanie się z moczem, ważne jest, aby zabrać go do lekarza, aby określić, na czym polega problem produkcji kamieni. W ten sposób profesjonalista będzie mógł udzielić bardziej szczegółowych wskazówek.

Pomarańcza i cytryna. Obecny w tych owocach cytrynian zapobiega tworzeniu się kryształów w nerkach. Specjaliści zalecają spożywanie tych owoców osobom, które w rodzinie mają tylko przypadki kamieni nerkowych, jako formę profilaktyki. Można go również spożywać w postaci soku.

Melon to kolejna opcja, z dwoma plasterkami dziennie wystarczą, aby uzyskać korzyści.Codzienne spożywanie wapnia pomaga również hamować tworzenie się kamieni, wbrew temu, co niektórzy uważają. Idealna ilość to 1000 do 1200 mg dziennie, co daje trzy do czterech porcji nabiału.ciemnozielone liście. Ciemnozielone warzywa są również wskazane ze względu na ilość obecnego wapnia.

Sód

Sód sprzyja krystalizacji kamieni, a także wpływa na ciśnienie krwi – co w efekcie uszkadza naczynia krwionośne nerek, a w konsekwencji ich funkcje. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zalecana ilość sodu na dzień to 5 gramów. I to nie tylko sól kuchenna, używana do przyprawiania, to jest problem. Sód jest również ukryty w innych produktach spożywczych, zwłaszcza w przetworzonej żywności, ponieważ substancja ta służy jako środek konserwujący w niektórych produktach spożywczych, takich jak w kiełbasach. Przyprawy gotowe do spożycia i napoje bezalkoholowe to produkty, których należy unikać. A piwo i napoje gazowane są zwykle bogate w sód.W przypadku przewlekłej choroby nerek zainstalowanej:

Białka Pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się ograniczenie spożycia białka. Dzieje się tak, ponieważ nerki muszą ciężej pracować, aby odfiltrować mocznik i amoniak, produkty metabolizmu białek. W takim przypadku specjalista ds. żywienia oblicza dzienne spożycie białka na podstawie masy ciała. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z przewlekłą chorobą nerek spożywają od 0,6 do 0,8 gramów na kilogram wagi, podczas gdy normalne spożycie osoby bez choroby wynosi około 1 do 1,2 g/kg.

Potas

Inną kwestią, o której należy pamiętać, jest spożycie potasu. Kiedy nerki mają trudności z filtrowaniem, co ma miejsce w przewlekłej chorobie nerek, organizm gromadzi potas, który w nadmiarze może wywołać problemy z sercem. Jest minerałem obecnym we wszystkich produktach roślinnych, które należy codziennie spożywać, takich jak owoce i warzywa.

W przypadku nadmiaru potasu we krwi specjalista dietetyk przeprowadzi ograniczenie z indywidualnymi wytycznymi. W przypadku ograniczeń gotowane warzywa można spożywać bezpłatnie, ponieważ po ugotowaniu minerał jest uwalniany do wody. U tych ograniczonych pacjentów spożywanie wody kokosowej w celu nawodnienia może być niebezpieczne, ponieważ jest bogate w potas.

Zobacz więcej na https://czestochowanews.pl/20220209345488/jak-dbac-o-zdrowie