Biuro pośrednictwa nieruchomości

Zapisz w ulubionych Dodawanie Dodano do ulubionych
SKUBIZX0001 Dział

Jak zmienią się ceny nieruchomości w ciągu najbliższych lat?

Już od sześciu lat obserwujemy boom na rynku nieruchomości. Przez ten okres czasu, ceny domów i mieszkań skoczyły nawet o 30% w górę. W dużych miastach wciąż powstają nowe osiedla, a mimo to, mieszkania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Czy ceny nieruchomości w ciągu najbliższych lat wciąż będą rosły?

Rynek nieruchomości to rynek cykliczny

Gdybyśmy ustalili średnią wartość nieruchomości w dużych miastach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zauważylibyśmy liczne parabole. Nie jest to być może tak widoczne w Polsce, gdzie rynek na dobre zaczął się kształtować dopiero po 1989 roku. Na zachodzie taka prawidłowość jest aż nazbyt widoczna. Są okresy, w których nieruchomości gwałtownie rosną, a następnie gwałtownie spadają. Sztuką jest umiejętnie rozpoznanie, w którym miejscu paraboli aktualnie znajduje się rynek.

Boom utrzyma się przez kolejną dekadę?

Jedna z teorii głosi, że aktualny boom na rynku mieszkaniowym nie wyhamuje zbyt szybko. Ceny nieruchomości mogą wciąż rosnąć przez najbliższą dekadę. Niektórzy eksperci przewidują nawet do 30-40% wzrostów. Aktualny stan rzeczy na pewno utrzyma się przez kolejne dwa lata.

Kiedy nastąpi spowolnienie rynku?

Odpowiedź na to pytanie jest warte miliony, a może nawet miliardy złotych. Boom trwa od kilku lat, a inwestorzy zastanawiają się, czy dalsze inwestowanie dużych kwot przy obecnych cenach jest rozsądne. W końcu, za trzy, pięć, a może dziesięć lat nastąpi szczyt i załamanie paraboli. Wówczas nastąpi kilkuletni okres wyhamowania i spadku. Gdy rynek się przesyci, ceny nieruchomości mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Biuro pośrednictwa nieruchomości”